Renk çemberi

Renk çemberi 1666’da Isaac NEWTON tarafından geliştirilmiştir. Ana renkler ve ana renkler ile ara renklerin birbirine karıştırılması ile elde edilen 12 tane renk ve tonlarından oluşur. Renklerin psikolojik ve fizyolojik etkileriKırmızı: Psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır ve adrenalin salgılar.Turuncu: Psikolojik olarak neşeyi teşvik eder. Fizyolojik olarak sindirim […]

Renk çemberi 1666’da Isaac NEWTON tarafından geliştirilmiştir. Ana renkler ve ana renkler ile ara renklerin birbirine karıştırılması ile elde edilen 12 tane renk ve tonlarından oluşur.

Renk çemberi
Renk çemberi

Renklerin psikolojik ve fizyolojik etkileri
Kırmızı: Psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır ve adrenalin salgılar.
Turuncu: Psikolojik olarak neşeyi teşvik eder. Fizyolojik olarak sindirim sistemi ve metabolizmaya destek olur.
Sarı: Psikolojik olarak olumluluk ve canlılık özellikleri vardır. Fizyolojik olarak sinirsel bozukluklara iyi gelir.
Yeşil: Uyumlu ve dengeleyici psikolojik özelliklere sahiptir. Fizyolojik olarak kalp ve göğüs sorunlarını hafifletir.
Turkuaz: Canlandırıcı ve serinletici psikolojik özellikleri bulunmaktadır. Fizyolojik olarak ağrı kesici özelliği vardır.
Mavi: İnsan psikolojisi üzerinde barışçıl ve sakinleştirici etki gösterir. Fiziksel olarak kan basıncını düşürür, boğaz sorunlarını çözer.
Mor: İç bilinci teşvik eder. Fizyolojik olarak uykusuzluğa iyi gelir.
Magenta: Sevgi ve şefkat dolu bir renktir. Fiziksel olarak migren ve baş ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Uygulama alanları
Renk çemberini tasarımcılar, ressamlar ve dekoratörler hangi renklerin uyum içinde olduğunu belirlemek için kullanır. İç mekân tasarımında plastik sanayisinde, metal sanayisinde, gıda sanayisinde, eğitimde, otomotiv sanayisinde, tekstilde, güzel sanatlar dallarında kapsamlı olarak kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Bu mutfakları çok seviyorum, ancak mutfağımı yenilemek istediğimde aşırı uçuk bir fiyat söylediler. Keşke biraz daha ucuz olsa.

    Mobilya ve İç Mekan Tasarımı © 2024