Havasız püskürtme tekniği ile boyama

Sistem hortumla su fışkırtmaya benzetilebilir. Havasız püskürtme (Airless spraying) Yaş boyanın basınçlandırılarak hava karışımı olmadan tabanca ile püskürtülmesidir. Bu yöntemde, boya sıvısı hidrolik bir sistem yardımıyla sıkıştırılır. Basınç altındaki sıvı, püskürtme ucundan parçalanarak fışkırır. Basıncı sağlayan özel pompa silindir biçimindedir. Pompa silindir boşluğundaki havayı sıkıştırır. Sıkışan hava esnek, çelikten bir perde yardımıyla pompaya bağlı kapalı […]

Sistem hortumla su fışkırtmaya benzetilebilir. Havasız püskürtme (Airless spraying) Yaş boyanın basınçlandırılarak hava karışımı olmadan tabanca ile püskürtülmesidir. Bu yöntemde, boya sıvısı hidrolik bir sistem yardımıyla sıkıştırılır. Basınç altındaki sıvı, püskürtme ucundan parçalanarak fışkırır. Basıncı sağlayan özel pompa silindir biçimindedir.

Pompa silindir boşluğundaki havayı sıkıştırır. Sıkışan hava esnek, çelikten bir perde yardımıyla pompaya bağlı kapalı bir bölümdeki hidroliği sıkıştırır. Püskürtülecek boya sıvısı bir emme pompası ile doğrudan vernik kutusundan emilir. Sıkıştırma bölümüne gelen boya büyük bir güçle sıkıştırılır. Yüksek basınca dayanıklı bir hortumla tabancaya gelir. Tabanca uç deliğinin küçük olması nedeniyle daha büyük basınçla ve daha küçük parçalar hâlinde fışkırır.

Havasız püskürtme makinesi parçaları
Havasız püskürtme makinesi parçaları

Havasız püskürtme tekniğinde boya kaybı daha az olur. Havalı püskürtmede iş parçası üzerinde dumanlanma meydana gelir. Bu aşamada boya maddesi havaya karışır ve fire oranı fazla olur. Havasız püskürtme tekniğinde tabancayı iş parçasına daha yakın kullanılabilir. Mobilya ve iç mekân tasarımı alanında daha çok soğuk püskürtme tekniği kullanılır.

Havasız püskürtmede boya tabancası yapısı daha sadedir. Tabanca, boyama işi bittikten hemen sonra temizlenmelidir. Tabancayı boya incelticisi tiner ile temizlenmelidir. Tabancanın bütünü tiner ile temizlenmemesi gerekir. Tabancanın ucu ve sıvı ayar iğnesi tinerle temizlenmelidir.

Havasız püskürtme tekniği, havalı püskürtme tekniğine göre daha avantajlıdır. Fakat temizlenmesi ve arızaları zor tamir edildiğinden pek kullanılmamaktadır. Büyük parçaların yerinde boyanması havasız püskürtme tekniği ile rahat bir şekilde yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Bu mutfakları çok seviyorum, ancak mutfağımı yenilemek istediğimde aşırı uçuk bir fiyat söylediler. Keşke biraz daha ucuz olsa.

    Mobilya ve İç Mekan Tasarımı © 2023