Boyama Araçları ve Makineleri

Tanıtılması ve Özellikleri: Bu makineler operatör kontrolünde kusursuz bir boyama işlemi gerçekleştirmek için üretilen bilgisayar kontrollü makinelerdir. Silindirli boyama makinesi: Bu makinelerde düz yüzeyli parçalar boyanır. Üç farklı hızla boya merdanesine yön verilir. Boya merdanesi ile boyanın film kalınlığı ayarlanabilir. Çift püskürtmeli otomatik boyama makinesi: Kapılarda, mobilya kapaklarında hatasız ve firesiz boyama yapar. Bilgisayardaki programlanmış […]

Tanıtılması ve Özellikleri: Bu makineler operatör kontrolünde kusursuz bir boyama işlemi gerçekleştirmek için üretilen bilgisayar kontrollü makinelerdir.

Silindirli boyama makinesi: Bu makinelerde düz yüzeyli parçalar boyanır. Üç farklı hızla boya merdanesine yön verilir. Boya merdanesi ile boyanın film kalınlığı ayarlanabilir.

Silindirli boyama makinesi
Silindirli boyama makinesi

Çift püskürtmeli otomatik boyama makinesi: Kapılarda, mobilya kapaklarında hatasız ve firesiz boyama yapar. Bilgisayardaki programlanmış sistemde bir boyama gerçekleştirir.

Püskürtmeli boyama makinesi şeması
Püskürtmeli boyama makinesi şeması
Tek tabancalı, püskürtmeli boyama makinesi
Tek tabancalı, püskürtmeli boyama makinesi

Boyama robotları: Boyama makinesi ve robotları teknolojik ürünlerdir. Tasarımlarında çalışan kişilerin daha pratik çalışma sağlama, işçi sağlığını koruma gibi nedenler düşünülmüştür. İşletmeler bu makinelerle daha kısa sürede, temiz ve çok sayıda iş çıkarmaktadır. Diğer boyama tekniklerinde oluşan gerek işçi hatası gerekse alet hataları bu makinelerde ortadan kalkmıştır. Kurutma makineleriyle birbirlerine konveyörler aracılığı ile bağlanabilir. Böylece iş parçaları kısa bir sürede kurutulup montaja hazır hâle getirilir.

Otomatik boyama robotu
Otomatik boyama robotu

Kullanıldığı Yerler: Boyama makinesi ve robotları endüstride çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle otomotiv sektöründe; araba jantlarının boyanması, motor parçalarının boyanması ve oto kaporta boya işlerinde kullanılır.
Tekstil sektöründe kumaş ve konfeksiyon ürünlerinin boyanmasında kullanılır. İnşaat sektöründe iç ve dış cephelerin boyanmasında kullanılır. Elektrikli ev aletlerinin üretim aşamasında ve elektronik eşyaların boyanmasında kullanılır.
Bizim için en önemlisi olan mobilya imalatı sektöründe çok geniş ve yaygın kullanım alanı vardır. Mobilyaların iskelet ve kapaklarının, kapı ve pencere doğramalarının ve mobilya aksesuarlarının boyanması işlerinde kullanılır. Ahşap ve polyester teknelerin boyanmasında da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Bu mutfakları çok seviyorum, ancak mutfağımı yenilemek istediğimde aşırı uçuk bir fiyat söylediler. Keşke biraz daha ucuz olsa.

    Mobilya ve İç Mekan Tasarımı © 2023